Skip to main content

W listopadzie Garmin wprowadził do swojej oferty kilkanaście nowości w segmencie marine między innymi dwa radary zamknięte Fantom 18 i 24 .

Radar kopułkowy o średnicy 18 cali z technologią MotionScope™

  • Półprzewodnikowy radar kopułkowy o średnicy 18 cali i mocy 40 W
  • Technologia MotionScope™ wykorzystuje efekt Dopplera do wykrywania i podświetlania na różne kolory obiektów poruszających się w kierunku radaru lub oddalających się od niego, co ułatwia unikanie kolizji, wyszukiwanie stad ptaków i monitorowanie pogody
  • Technologia kompresji impulsów zapewnia wysoką rozdzielczość i umożliwia skupienie maksymalnej ilości energii na obiekcie w celu jego wykrycia i identyfikacji
  • Funkcja rozmiarów obiektów pozwala dostosować rozmiar obiektów na ekranie radaru
  • Zasięg wykrywania od 6 metrów do 48 Nm

Półprzewodnikowy radar GMR Fantom 18 firmy Garmin o mocy 40 W z anteną o długości 46 cm (18 cali) jest wyposażony w technologię MotionScope, która wykorzystuje efekt Dopplera do wykrywania i podświetlania poruszających się obiektów, co ułatwia unikanie potencjalnych kolizji. Urządzenie można w pełni zintegrować z wybranymi ploterami nawigacyjnymi firmy Garmin.

Wysokiej mocy radar o mocy 40 W z wiązką o szerokości 5,2°

Urządzenie pozwala na wykrywanie obiektów znajdujących się w bliskim i w dalekim zasięgu od 6 metrów do 48 mil morskich, nawet we mgle i w deszczu. Wiązka pozioma o szerokości 5,2° pozwala uzyskiwać obraz o wysokiej rozdzielczości i większą czułość anteny, co umożliwia wyłapywanie oddalonych obiektów. W rezultacie radar ten rysuje wyraźne i czytelne obrazy linii brzegowej, innych jednostek oraz nadciągających zmian w pogodzie bezpośrednio na ploterze nawigacyjnym Garmin. Zapewnia ono wyświetlanie stałych pozycji obiektów i ich doskonałe rozróżnianie, a także stabilne działanie. Jego 8-bitowy kolorowy obraz ułatwia również odróżnianie dużych obiektów od małych oraz zwiększa skuteczność ich rozróżniania. Dane z radaru nanoszone są na mapy (zalecany autopilot lub czujnik kierunku). Niskie zużycie energii, natychmiastowe uruchamianie i brak opóźnień podczas rozgrzewania, jak w przypadku radarów magnetronowych. Obracanie anteny z prędkością 24 obr./min zapewnia mniejsze zużycie energii, a 48 obr./min szybkie odświeżanie ekranu.

Technologia MotionScope wykorzystująca efekt Dopplera

Radary GMR Fantom wykorzystują efekt Dopplera do wykrywania i podświetlania poruszających się obiektów, co ułatwia unikanie kolizji, wyszukiwanie stad ptaków i monitorowanie pogody. Efekt Dopplera polega na zmianie częstotliwości echa radaru spowodowanej względnym ruchem obiektu. Dzięki temu możliwe jest natychmiastowe wykrywanie celów poruszających się w kierunku radaru lub oddalających się od niego. Technologia MotionScope podświetla na różne kolory poruszające się cele na wyświetlaczu radaru, co pozwala na omijanie innych łodzi lub trudnych warunków pogodowych — lub nawigowanie do łowisk, gdzie ptaki żerują przy powierzchni wody.

Posiadamy już jeden z pierwszych nowych radarów Fantom na naszej jednostce testowej.
Przeszedł pierwsze próby, możemy powiedzieć, że czas uruchomienia od momentu podania zasilania to tylko 12 sekund, a zużycie prądu jest na poziomie 1 ampera czyli wynik jest bardzo dobry.

Na wiosnę zapraszamy do testowania na wodzie.

Cennik

Poniżej, ceny za poszczególne urządzenia.

FANTOM 18

€2399

FANTOM 24

€2899